16.12.2013 - Seminarium KRRiT i MAiC
- 1. Czy zapewniasz bezpieczeństwo swojemu dziecku w Internecie?
A) Rodzice nie instalują programów zabezpieczających, ponieważ nie wierzą w ich skuteczność lub nie umieją ich zainstalować, czy też używać. Z drugiej strony większość z nich nie ma na to czasu, ponieważ całymi dniami pracuje poza domem. Cześć sądzi, że tą sprawą zajmą się dostawcy Internetu. Którzy zakładają proste zabezpieczenia, do których obejścia wystarczy nacisnąć odpowiednie pole z napisem ‘tak’ lub ‘nie’.
B) Następnym sposobem na ochronę dziecka w sieci jest np. sprawdzanie historii komputera, aby dowiedzieć się jakie strony odwiedza dziecko. Można ograniczyć czas spędzany przez dziecko przy komputerze. Należy też sprawdzić oznakowania gier przed kupnem ich dla naszego malucha.
C) Jednym z najprostszych sposobów na ochronę małoletnich jest zwykła rozmowa na temat niebezpiecznych treści, które może napotkać w sieci.
- 2. Kto powinien zapewnić tę ochronę?
Rodzice, starsze rodzeństwo, ktoś z rodziny, każdy kto może nadzorować dziecko przy monitorze. Ochronę powinni zapewnić również dostawcy Internetu czy też dostawcy VOD (wideo na życzenie).
- 3. Internet oczami dziecka, czyli czego boją się dzieci?
Najmłodsi użytkownicy boją się ciemności, cierpienia, krzywdy, śmierci czy zranienia.
Starsi natomiast obawiają się zniszczenia, terroryzmu, kataklizmu oraz zagrożeń ekonomicznych.
Aż 70% dzieci trafia na treści takie jak pornografia, przemoc, wojna, samobójstwo lub narkotyki! Propagowanie przemocy i nietolerancji wobec innych ludzi czy grup społecznych dotyka już znacznie mniej, bo około 30% dzieci.
Wiele reklam w sieci nakłania młodych do ‘’spróbowania’’ dorosłego życia, co często nie wychodzi na dobre. Większość małoletnich nie jest w stanie poradzić sobie z emocjami napływającymi z Internetu. Nie są w stanie sobie wyobrazić, że filmy np. horrory (w których pełno jest obrzydzenia, strachu czy nie pokoju) są reżyserowane, biorą je więc na poważnie, przez co bardziej obawiają się otaczającego ich świata, jednocześnie nastawiając się do niego negatywnie.
- 4. Ważne procenty!
85% rodziców uważa, że dziecko może natrafić w sieci na informacje przeznaczone nie dla niego, jednocześnie aż 42% komputerów domowych nie ma ŻADNYCH programów zabezpieczających (!), ale 90% opiekunów zwraca uwagę na oznakowanie na stronach, grach komputerowych lub filmach.
![]() |
Uroczyste otwarcie Seminarium - Jan Dworak, Przewodniczący KRRiT
|
---|
Poprawiony (piątek, 10 stycznia 2014 08:38)