
System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa
Nr Projektu: POIG.07.00.01-00-019/09
Nr Umowy: POIG 07.00.01-00-019/09-00
Akronim: SIPS
W dniu 25 września 2009 r. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pt. System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa, realizowanego w ramach 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Cele Projektu
Celem Projektu jest utworzenie infrastruktury teleinformacyjnej o zasięgu ogólnokrajowym, zapewniającej wsparcie administracji rządowej i samorządowej, dla zarządzania i koordynacji projektów dotyczących rozwoju infrastruktury szerokopasmowej (sieci szkieletowych i dostępowych) na obszarach wymagających interwencji oraz usług społeczeństwa informacyjnego. Infrastruktura ta oraz zasoby informacyjne zgromadzone w ramach Projektu, wspomagają działania zarówno administracji rządowej jak i samorządowej, tworząc zaplecze dla elektronicznych usług publicznych świadczonych dla obywateli i przedsiębiorców. Dodatkowym celem Projektu jest promocja usług społeczeństwa informacyjnego wśród obywateli na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.W ramach Projektu budowana jest Baza Wiedzy z zakresu infrastruktury i usług Społeczeństwa Informacyjnego, stanowiąca pomoc dla administracji publicznej i przedsiębiorców, szczególnie z sektora MŚP, w projektowaniu i budowie optymalnych rozwiązań telekomunikacyjnych, szerokopasmowych sieci dostępowych oraz systemów węzłowych i transmisyjnych, a także tworzenia właściwych e-usług.
Na Bazę Wiedzy składają się następujące produkty Projektu:SIIS - System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej.
SIP - System Informacyjny o Projektach.
SIRS – System Informacyjny o Regionalnych Sieciach Szerokopasmowych
Portal Polska Szerokopasmowa.
System Monitorowania Jakości Internetu
Platforma e-warsztatów.
SIPS-TV wraz z systemem wideokonferencji
Spotkania informacyjno doradcze.
SIIS to bazy danych z dedykowanymi interfejsami użytkowników, umożliwiające zbieranie, przetwarzanie i prezentowanie informacji o infrastrukturze i usługach telekomunikacyjnych w Polsce.
Przeznaczenie i funkcjonalności SIIS:
- Dostarczenie administracji publicznej, przedsiębiorcom telekomunikacyjnym i obywatelom informacji o stanie infrastruktury i usług telekomunikacyjnych w regionach.
- Dokonywanie analizy stanu infrastruktury szerokopasmowej w regionach i umożliwienie klasyfikacji obszarów wymagających interwencji.
- Weryfikacja danych umożliwiająca szybką identyfikację obszarów niedoinwestowanych, przeinwestowanych lub wymagających poprawienia stanu infrastruktury.
- Uzyskanie rzetelnych informacji na temat:
- Stopnia rozwoju lokalnych sieci dostępowych posiadanych przez poszczególnych przedsiębiorców w różnych technologiach, ze szczególnym uwzględnieniem sieci szerokopasmowych;
- Stopnia konkurencji, w tym konkurencji infrastrukturalnej na rynkach lokalnych;
- Stopnia popularności poszczególnych usług szerokopasmowych i ich łączenia z innymi usługami, lub substytucyjności usług na rynkach lokalnych.
- Prezentacja zbieranych danych w postaci tabelarycznej i map cyfrowych.
- Udostępnione narzędzia dla operatorów, pozwalające na hurtowe przekazywanie danych, pełniące rolę konwertera danych z wielu rozproszonych systemów operatorów telekomunikacyjnych do formatu xml oraz stanowiące jednolite narzędzia dla sprawozdawczości.
- Zaawansowane rozwiązania GIS pozwalające na wprowadzanie danych z poziomu mapy cyfrowej.
System Wprowadzania Danych – umożliwiający przekazanie danych za pomocą formularzy WWW oraz plików XML, a także przekazanie innych dokumentów związanych z procesem inwentaryzacji sieci szerokopasmowej.
Repozytorium Operacyjne – gromadzące dane historyczne, odpowiedzialne za procesy czyszczenia, migracji i anonimizacji danych – przed ich przekazaniem do części raportowej.
System Raportowy – pozwalający na przygotowanie raportów zarówno dla użytkowników uprawnionych zawierających szczegółowe dane z przeprowadzonej inwentaryzacji, jak i raportów publicznych, udostępnianych użytkownikom masowym przez Portal Polska Szerokopasmowa.
System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS) został udostępniony w marcu 2011 r. Obecnie eksploatowana jest już jego trzecia wersja. Dotychczasowy okres zbierania doświadczeń pozwala na określenie niezbędnych zmian zarówno z punktu widzenia Regulatora (UKE), jak i rynku telekomunikacyjnego. Dlatego też funkcjonalności, które zostaną zaimplementowane w kolejnych wersjach systemu będą związane z dostosowaniem SIIS do określonych potrzeb i zmian w otoczeniu prawnym.
SIP to bazy danych z dedykowanymi interfejsami użytkowników, umożliwiające zbieranie, przetwarzanie i prezentowanie informacji na temat realizowanych w Polsce projektów, dotyczących rozwoju społeczeństwa informacyjnego, finansowanych ze środków UE. Celem systemu jest usprawnienie procesu monitoringu i kontroli projektów, poprzez stworzenie platformy informacyjnej dla wszystkich instytucji zarządzających, pośredniczących i wdrażających projekty unijne. Jego głównym założeniem jest gromadzenie wszystkich informacji w jednym miejscu, tak aby były one dostępne dla wszystkich instytucji zaangażowanych w dany projekt (podmioty realizujące projekty oraz IZ, IP, IW).
W latach 2014-2015 przewidywany jest rozwój systemu w kierunku rozbudowy ścieżki monitoringu i kontroli projektów 7 Osi POIG oraz modułu raportowania, Rozwój ten polegał będzie na zbudowaniu:
- nowych funkcjonalności ścieżki kontroli i monitoringu projektów,
- rozszerzonego raportowania i automatyzacji tworzenia raportów,
- przeglądu stanu projektów i wprowadzeniu alertów – dashboard,
- lepszego zarządzanie kontami użytkowników,
- lepszej współpraca z systemami zewnętrznymi (np. KSI SIMIK),
- założeń dla systemu monitoringu projektów w nowej perspektywie finansowej
SIRS umożliwi zbieranie informacji o budowanej i rozbudowywanej infrastrukturze szerokopasmowej ze źródeł realizujących projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych UE, w tym także podmiotów odpowiedzialnych za rozwój i integrację systemów sieci szerokopasmowych w regionach. Zebrane w systemie informacje, w adekwatny sposób będą prezentować dane odnośnie wszystkich realizowanych inwestycji szerokopasmowych ze środków publicznych, w celu zapewnienia optymalizacji planów dotyczących budowy sieci szerokopasmowych w kraju i zmniejszenia kosztów ich wdrażania.
System ma służyć monitorowaniu projektów obecnej perspektywy finansowej UE pod kątem rzeczowo-finansowych postępów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych, realizowanych w ramach programów RPO i RPW. Zbierane dane dotyczące rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej stanowić będą uzupełnienie informacji zbieranych w systemie SIIS w ramach inwentaryzacji prowadzonej na potrzeby UKE. Dodatkowo, stworzenie takiego systemu ułatwi planowanie interwencji dla przyszłej perspektywy finansowej UE w zakresie budowy sieci szerokopasmowych.
Dane zawarte w systemie prezentowane będą na mapach cyfrowych i w raportach, generowanych przez system automatycznie.
Istotnym elementem Systemu będzie moduł do wyznaczania obszarów interwencji publicznych w zakresie rozwoju Internetu szerokopasmowego.
Portal Polska Szerokopasmowa stanowi zespół zintegrowanych portali i subportali internetowych zawierających informacje dla przedsiębiorców, obywateli oraz administracji publicznej, a także materiały informacyjno-edukacyjne poświęcone problemom inwestycji szerokopasmowych, łączności cyfrowej, cyfryzacji, nowych mediów i szeroko pojętej komunikacji elektronicznej.
Portal jest miejscem, które w najszerszy, profesjonalny sposób przestawia problematykę związaną z realizacją inwestycji szerokopasmowych. Codziennie ukazują się w nim nowe informacje o realizowanych projektach, cyfryzacji oraz zastosowaniach Internetu. Serwis publikuje też opracowania prawne, których celem jest ułatwienie samorządom i operatorom przeprowadzanie inwestycji w sieci szerokopasmowe.
Serwis udostępnia także mapy infrastruktury telekomunikacyjnej, które są bardzo pomocne przy planowaniu inwestycji w zakresie rozbudowy infrastruktury szerokopasmowego Internetu. Pozwalają bowiem w jednym miejscu znaleźć informację zarówno o pokryciu infrastrukturą telekomunikacyjną (komercyjną) jak i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi.
System Monitorowania Jakości Internetu będzie zintegrowany z portalem Polska Szerokopasmowa, korzystać z jego interfejsu i prezentować na nim bezpośrednie wyniki pomiarów oraz monitorować wielorakie aspekty przyłączenia użytkownika do sieci Internet dla różnych protokołów transmisji (takich jak telnet, SSH, HTTP(S), FTP, P2P, VoIP, protokoły strumieniowe audio i wideo). Monitorowane mają być, w zależności od protokołu, takie parametry jak czas odpowiedzi, czas ładowania, opóźnienie, prędkość transmisji i jitter) zarówno w kierunku do, jak i od serwera.
Platforma e-warsztatów propagując wiedzę na temat usług szerokopasmowych oraz społeczeństwa informacyjnego, stanowi istotny element przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Treści e-warsztatów stanowią wartość dodaną Projektu i wykorzystywane są w trakcie realizacji spotkań informacyjno-doradczych.
SIPS-TV z systemem wideokonferencji budowany w celu zaprezentowania możliwości, które istnieją wyłącznie dzięki budowie łączy szerokopasmowych. W praktyczny sposób pokazuje możliwości nadawania strumieniowego (telewizja SIPS-TV) w połączeniu z multimedialną komunikacją szerokopasmową (wideokonferencja).
Udostępniona w 2012 roku SIPS-TV adresowana jest do szerokich grup odbiorców. Propagując wiedzę na temat usług szerokopasmowych oraz usług społeczeństwa informacyjnego, stanowi istotny element przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu.
System SIPS-TV umożliwia realizację, w czasie rzeczywistym, transmisji wideo do Internetu z wydarzeń dotyczących rozwoju sieci szerokopasmowych i usług społeczeństwa informacyjnego (IPTV w trybie on-line), a także dostęp na żądanie do treści e-warsztatów i relacji z konferencji oraz demonstrację usług naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).
W związku z budową wielu sieci regionalnych, coraz szersze grono użytkowników, obywateli oraz jednostek administracji rządowej i samorządowej uzyskuje dostęp do nowego rodzaju usług. Dlatego też przewiduje się rozwój SIPS–TV. Główny ciężar prac w tym zakresie zostanie przeniesiony na praktyczne wdrożenia i pokazy możliwości, jakie niesie za sobą wykorzystanie szerokopasmowych usług strumieniowych w codziennej praktyce. Celem tych działań jest poprawienie komunikacji, usprawnienie zarządzania i nadzoru, a także wymiana doświadczeń, szczególnie w projektach dotyczących budowy infrastruktury szerokopasmowej w regionach, które wspierane są środkami unijnymi w ramach 7. i 8. Osi Priorytetowej PO IG.
Efektem planowanych prac będzie implementacja takich funkcjonalności, które pozwolą na prowadzenie nowego rodzaju praktycznych pokazów i szkoleń (w ramach kontynuacji spotkań informacyjno-doradczych i e-warsztatów) z wykorzystaniem rozwiązań multimedialnych i wideokonferencyjnych. Z kolei na potrzeby usprawnienia zarządzania i nadzoru nad projektami budowy infrastruktury szerokopasmowej zaplanowany jest zakup, uruchomienie i praktyczne wykorzystanie systemu wideokonferencyjnego, obejmującego partnerów projektu, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, wszystkie urzędy marszałkowskie w Polsce oraz wojewódzkie delegatury, UKE.